Walter Camp

Walter Camp, ktorý je legendárnou, ba až priam mýtickou postavou nami milovaného športu s názvom americký futbal, sa narodil v roku 1859 v New Britain, v štáte Connecticut. Svoj výnimočný talent preukázal už na strednej škole, mal desivé hody v baseballe (nie len rýchle, ale aj technické, točené hody), v atletike nemal konkurenciu a nevedeli ho poraziť ani v bazéne. Jeho fantastická kariéra pokračovala aj na univerzite, kde sa ďalej zdokonaľoval (v atletike, v plávaní, v baseballe a bol aj tenisovou hviezdou).

S futbalom sa dostal do kontaktu hneď v prvom roku, keď hľadali nových členov do mužstva a Eugen Barker, kapitán vtedy ešte rugby tímu na neho natrafil počas propagovania. Okrem toho, že bol nezastaviteľný, nesmierne rýchly a šikovný, svoj talent využil aj pri puntoch a dropkickoch. Od začiatku si vybojoval miesto v základnej zostave, získal pozíciu halfbacka. Napriek tomu, že niekedy zaznamenal až 2xTD (raz napríklad po 80 yardovom puntreturne), body pre mužstvo nezískal, lebo následný extra point ostal nepremenený. Raz mu anulovali body kvôli vypršaní času, raz kvôli holdingu pri kope.

Okrem toho, že bol nezastaviteľný, nesmierne rýchly a šikovný, svoj talent využil aj pri puntoch a dropkickoch.

Tieto udalosti výraznou mierou prispeli k tomu, že Camp neustále vymýšľal nové pravidlá, s ktorými by mohol tieto chyby a nezrovnalosti napraviť. Ako sme už spomínali, niektorým sa nepáčil ani fakt, že rugby dosiahlo v Amerike takú popularitu a už aj z toho dôvodu chceli hru pretransformovať na americký spôsob. Ďalšou nevýhodou existujúcich pravidiel bol aj málo možností na vypracovanie taktiky alebo herného štýlu. Radikálnejšie zmeny nastali po roku 1880. Veľkú zásluhu na tom mal predovšetkým Camp, ktorý nevynechal ani jedno dôležité stretnutie až do roku 1925. Na prvom zhromaždení v roku 1878, chcel v príhovore presadiť reguláciu mužstva na 11 hráčov. Aj keď jeho návrh s okamžitou platnosťou odmietli, nevzdal to. Vrátil sa v roku 1880 s naštudovanými teoretickými vedomosťami, a aj vďaka jeho schopnostiam presviedčať si vybojoval zmenu. Bol to ale iba prvý krok, ktorý ešte neznamenal nič v porovnaní jeho ďalšou aktivitou.

Zdroj:ivyrugby.com

Veľké zmeny

Walter Camp veľmi rýchlo prišiel na to, že keď v tomto športe nenastanú radikálne a drastické zmeny, americký futbal nebude schopný konkurovať ďalším športom v USA. Stal sa úspešnou a uznávanou osobnosťou nie len vo svete športu, ale aj vo svete obchodu a podnikania (vo firme New Haven Cock Company). Jeho slová mali veľký význam a každý ich rešpektoval. Každý súhlasil s tým, že jeho názor je ten správny a treba ho nasledovať. Ešte v roku 1880 vytvoril „line of scrimmage“ (pomyselná čiara, na ktorej je položená lopta pred každou rozohrávkou a na ktorej z oboch strán stoja prikrčení hráči), snap, pozíciu quarterback-a a centra.

V začiatkoch center len pomocou nohy dostal loptu k QB, súčasnú podobu snapu vymyslel Amos Alonzo Stagg. Vznikli veľké taktické súboje, Harvard postavil na ihrisko 7 linemanov, jedného fullbacka a troch halfbackov. Princeton používal systém 6x lineman – 1 quarerback – 2x fullback – 2x halfback, naopak Yale preferoval tzv. T formáciu (7x lineman, 1 QB, 1FB a 1 HB). Dvaja hráči vedľa centra, z pravej a z ľavej strany, obsadili pozíciu guard (chrániaci hráči) a hráči na dvoch stranách „steny“ boli tackle. Mužstvá ale nové pravidlá často využívali. Napríklad zápas medzi PrincetonYale je známy ako jeden z najnudnejších zápasov v histórii. Domáce mužstvo, podobne ako hosťujúce, neochutnalo chuť prehry, ale hráči dobre vedeli, že protivník je silnejší. Vymysleli ultra defenzívnu taktiku bez veľkého rizika. Diváci v prvom polčase videli iba hráčov, ako na ihrisku stáli bez pohybu a s výsledkom 0:0 boli nesmierne spokojní. Po zápase Camp vymyslel a presadil pravidlo downov, čo znamenalo, že útočiaci tím musel z 3 možnosti získať aspoň 5 yardov (v roku 1912 to zmenili na 4 a 10).

Diváci v prvom polčase videli iba hráčov, ako na ihrisku stáli bez pohybu a s výsledkom 0:0 boli nesmierne spokojní. Po zápase Camp vymyslel a presadil pravidlo downov, čo znamenalo, že útočiaci tím musel z 3 možnosti získať aspoň 5 yardov

Nové pravidlá boli platné od 12. októbra 1882 a na ihrisku sa objavili aj čiary po 5 yardov. Tento dátum môžeme považovať za dátum, kedy vznikol americký futbal. Zmenili sa tiež aj pravidlá ohľadom bodov: TD znamenalo 4 body, safety, extrapoint, úmyselný offside a inzultácia rozdocu 2 body, fieldgoal (FG) 5 bodov. Medzitým Camp pokračoval s neustálymi reformami, ihrisko a bránka už mali presné rozmery, jednoznačne určil hrací čas a možnosti na oddychový čas, zápas musel riadiť aspoň jeden platený rozhodca s asistentom. Jeho najvýraznejšia a zároveň aj najradikálnejšia zmena bola možnosť zastaviť súpera aj pod pás. Vtedy ešte málokto tušil, že na hráčov amerického futbalu čaká tvrdé a ťažké obdobie.

Americký futbal
Zdroj: waltercamp.org

Vznik prvých hviezd

Popularita nového športu veľmi rýchlo stúpala. Kým zápas na Vďakyvzdanie v roku 1880 (v New Yorku) navštívilo okolo 5000 divákov, v rokoch 1890 neboli nezvyčajné ani 30 – 40 tisícové návštevy na zápasoch. Zvyšoval sa aj počet tímov. Najúspešnejší hráči dostali odmenu v podobe zlatých hodiniek, William „Pudge“ Heffelfinger podpísal zmluvu na 500 dolárov s klubom Allegheny v Pennsylvánii na zápas proti Pittsburghu (táto suma v tom čase bola priam astronomická). Zásluhou Waltera Campa a Caspara Whitneya bola každý rok vyhlásená najlepšia 11, mužstvo snov, All America Team a hráči, ktorí sa dostali do tohto tímu získali obrovskú popularitu. Americký futbal spoznal aj svoje prvé hviezdy ako Alonzo Stagg, Pop Warner, Knute Rockne, Jim Thorpe alebo John Heisman.

Americký futbal
William „Pudge“ Heffelfinger Zdroj:millersportupdate.com
Americký futbal
Amos Alonzo Stagg Zdroj:britannica.com

Amos Alonzo Stagg je pre basketbal ako Walter Camp pre americký futbal (vytvoril päťčlenné basketbalové mužstvá). Výsledkom jeho snahy v americkom futbale je napríklad: leteral (neobmedzený počet prihrávok dozadu), číslovanie hráčov, man in motion (pred začatím playu môže byť jeden útočiaci hráč v pohybe), helmy a rôzne taktické variácie. Poctou jeho činnosti je meno finále NCAA Div III, ktoré dostalo meno Stagg Bowl. Druhou geniálnou osobnosťou tohto obdobia je aj Fielding Yost, ktorý bol hráčom Michiganskej Univerzity. Veľkú zásluhu na vynikajúcich výsledkov Wolverines mal práve on. Sezónu 1901 uzatvorili s impozantným skóre 550:0, skvelú sezónu korunovali výhrou prvého historického Rose Bowl. 56 zápasová víťazná šnúra je dodnes neprekonateľným rekordom, počas ktorého zaznamenali 2831 bodov a inkasovali iba 40. Nezabudnuteľnými osobnosťami sú aj John Heisman (po ňom je pomenovaná Heisman Trophy, ktorú dostáva najlepší hráč univerzitnej ligy), legendárny tréner Pop Warner (Georgia Tech pod jeho vedením vyhrala nad Cumberland 220:0, čo je dodnes rekordný rozdiel), Jim Thorpe, ktorý vymyslel screen pass, double a single wing formáciu, Knute Rockne (všestranný atlét, profesionálny baseballový hráč, basketbalista, hráč amerického futbalu, olympijský víťaz v desaťboji a v päťboji z roku 1912, hráč a tréner Notre Dame).

Čierny stredovek

Americký futbal
John Heisman Zdroj: clemsontigers.com

Zrejme ste si všimli, že sme skočili v čase trošku dopredu. Po vzniku nových pravidiel v roku 1888 (možnosť zastaviť protivníka aj pod pás), ale  ešte pred obdobím legendárnych hráčov a tímov, svet amerického futbalu zaznamenal najčernejšie obdobie svojej existencie. Po zavedení nových pravidiel ostali FB a HB bez ochrany a boli veľmi jednoducho spacifikovaní, niekedy brutálnym spôsobom. Tréneri preto vymysleli nové pozície ako „tackles back“, „guards back“ a „ends back“ a aj nové taktické formácie ako „flying wedge“. Túto V formáciu neskôr prebrala aj armáda a úspešne ju využívala nie len vo vojnách ale aj na trávnikoch. Túto taktiku mohli súperi prekonať jedine zvyšovaním aktivity, tvrdosti a brutality, výsledkom čoho boli časté zranenia a šarvátky. Takým hráčom bol aj už vyššie spomenutý Heffelfinger, ktorý mal vyše 100 kg.

Svoju váhu efektívne využíval, niekedy sa presadil aj medzi 4 hráčmi a zastavil útok súpera. Hra bola tvrdá, pre divákov často neatraktívna, ale hlavne veľmi nebezpečná pre zdravie (zlomeniny, otrasy mozgu …). Počas zápasu medzi Harvard a Yale v roku 1894 (zápas je známy ako „Krviprelievanie v Hampdon parku“) po následkoch tvrdých hitov zomreli až 4 hráči. Zápasy medzi veľkými rivalmi, podobne ako zápasy Army a Navy boli zrušené na štyri roky. Najhroznejší a najsmutnejší bol rok 1905, kedy na ihrisku vyhaslo až 19 životov. Medzi obeťami bol aj syn vtedajšieho ministra Theodore Roosevelta, a tak regionálna otázka dostala celoštátnu pozornosť aj v kruhu novinárov a politikov. Po iniciatíve Roosevelta sa stretlo 62 tímov, ktoré vytvorili IAAUS (predchodca NCAA) a zahlasovali za možnosť prihrávok nie len dozadu, ale už aj dopredu („forward pass“).

Počas zápasu medzi Harvard a Yale v roku 1894 (zápas je známy ako „Krviprelievanie v Hampdon parku“) po následkoch tvrdých hitov zomreli až 4 hráči. Zápasy medzi veľkými rivalmi, podobne ako zápasy Army a Navy boli zrušené na štyri roky. Najhroznejší a najsmutnejší bol rok 1905, kedy na ihrisku vyhaslo až 19 životov.

Slávna éra amerického futbalu

Po vzniku novej asociácie a nových pravidiel už nič nemohlo stáť v ceste tomu aby sa americký futbal rozšíril do celého štátu a získal obrovskú popularitu nie len na univerzitách, ale aj medzi obyvateľstvom USA. Popularita tohto športu prudko narastala najmä v prvej polovici dvadsiateho storočia, kedy sa hrával na množstve nových škôl. Vznikali univerzitné tímy, ktoré lákali čoraz viac divákov. Prvá profesionálna liga vznikla onedlho v Ohaiu a prvé majstrovstvá boli v roku 1919 medzi Buffalom Prospects a Cantonom Bulldogs. O rok nato vznikla Asociácia amerického futbalu a o dva roky neskôr sa zmenilo meno ligy na Národná futbalová liga (NFL). Stala sa hlavnou ligou tohto športu a jej popularita narastala až do majstrovstiev ligy roku 1958. Finále medzi Baltimorom a New Yorkom je považované za najlepší zápas všetkých čias (pravdepodobne nie kvôli výslednému skóre, ale kvôli veľkému boomu, ktorý spôsobil). V roku 1960 vznikla konkurenčná liga AFC – americká futbalová liga. Tlakom verejnosti došlo k zlúčeniu týchto líg do jednej, pričom sa ponechal názov NFL a k vzniku spoločného finále – Super Bowlu, ktoré je každoročne najsledovanejšou udalosťou v Amerike.

ZDIEĽAŤ
Futbal je veľmi podobný životu v tom, že učí, že práca, obetovanie, vytrvalosť, konkurencia, nezištnosť a rešpekt k autorite je cenou, ktorú každý z nás musí zaplatiť na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa, ktorý za to stojí. - Vince Lombardi