Lopta amerického futbalu je zložená zo vzduchom plnenej gumenej vrstvy pokrytej koženou vrstvou so zrnitým povrchom. Na jednej strane lopty je biele šitie, ktoré umožňuje hráčom, predovšetkým quarterbackom, pevnejší úchop pri jej hádzaní. Jej tvar je dôležitý hlavne z toho dôvodu, aby bolo možné prudko vrhnutím prihrať. Loptu nazývajú aj „šiška“. V NFL používajú lopty od firmy Wilson.

1
oficiálna lopta od výrobcu Wilson

Rozmery lopty môžu byť rôzne. Iné lopty využívajú počas zápasov v NFL a iné počas zápasov nižších vekových kategórii. Štandardné rozmery lopty (obvod), ktorú používajú v NFL sa pohybujú od 28 do 28 ½ palca (cca 56 cm) po dĺžke a od 11 do 11 ¼ po šírke. Najkvalitnejšie lopty sú zošité zo štyroch kožených častí, majú väčšinou hnedú farbu, koža je stužená, vyrazená špeciálnym protišmykľavým povrchom, aby sa ľahšie chytala aj v zlom, nepriaznivom počasí, hlavne pri daždi a snežení. Pri výrobe sa do nej vyrazia otvory pre našitie gumenej časti slúžiacej na jej lepšie držanie. Podľa predpisov je jej váha v rozmedzí 397 až 425 g a tlak lopty 86 až 93 kPa.

Pri hádzaní lopty je dôležité aby opúšťala ruku rotujúca okolo svojej pozdĺžnej osi, aby bola počas letu špicom namierená tým istým smerom (tzv. špirála). Pri dopade lopty na zem je rozhodujúcim faktorom určujúcim smer jej odrazenia smer, ktorým je otočená v momente dopadu. Pokiaľ špic lopty smeruje nadol, lopta odskočí naspäť a naopak, ak špic smeruje nahor, lopta odskočí dopredu.

Zdroj: en.wikipedia.org
Zdroj: en.wikipedia.org

Domáce mužstvo je povinné prichystať rozhodcom na kontrolu 36 lôpt 2 hodiny pred začiatkom zápasu. Následne rozhodca skontroluje tlakomerom tlak a kvalitu lopty. Ďalších 12 lôpt by malo byť zabalených v debne priamo od výrobcu a dve hodiny pred zápasom otvorených, označených písmenom „K“ a použitých len na kopy. Aj napriek týmto opatreniam sa hráči Indianapolis Colt počas play off zápasu v roku 2015 proti New England Patriots sťažovali na kvalitu lôpt, boli podľa nich boli mäkké. Napokon bol z toho veľký škandál, obvinený bol aj Tom Brady, ktorý dostal dištanc na 4 zápasy. Pred začiatkom sezóny 2015/2016 tento trest zrušili ale napriek tomu Patriots dostali od NFL finančnú pokutu a taktiež im zobrali voľby na drafte.

Výrobu lôpt amerického futbalu môžete vidieť tu: VIDEO

ZDROJnfl.com, www.americkyfutbal.php5.sk
ZDIEĽAŤ
Futbal je veľmi podobný životu v tom, že učí, že práca, obetovanie, vytrvalosť, konkurencia, nezištnosť a rešpekt k autorite je cenou, ktorú každý z nás musí zaplatiť na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa, ktorý za to stojí. - Vince Lombardi