Pointou hry je dostať sa cez celé ihrisko do end zóny súpera. Každý tím má na ihrisku 11 hráčov. Na začiatku sa vhodením mince vylosuje tím, ktorý začne hru útokom (offense). Brániaci tím (defense) rozohrá tak, že tzv. „kicker“ kopne loptu zo svojej 30 yardovej čiary cez celé ihrisko k súperovi. Útočiaci tím ju zachytí a snaží sa dostať čo najbližšie k súperovej end zóne. V momente kedy ho obrancovia zastavia a hráč bežiaci s loptou padne sa hra preruší. Tu končí rozohrávka a začína hra.

Útočiaci tím má štyri pokusy na to, aby sa posunul o 10 yardov. Každý pokus sa nazýva „down“ a končí sa pádom hráča s loptou alebo jeho vybehnutím mimo hraciu plochu. V prípade, že sa útočiacemu tímu nepodarí ani na štvrtý pokus prejsť 10 yardov, loptu získava druhý tím a začína tam kde skončil súper. No, ale aby to nebolo až také jednoduché, útočiaci tím štvrtý pokus riskuje len málokedy a radšej loptu počas neho odkopne čo najďalej smerom k súperovi (punt). Akonáhle ju súper zachytí a padne celý proces sa začne odznova.

Ako som už spomenul vyššie, cieľom hry je dobehnúť s loptou do end zóny alebo ju aspoň vo vzduchu dostať nad ňu. V prípade, že sa to útočiacemu tímu podarí získavajú šesť bodov (touchdown) a má ešte tzv. „try“ alebo „conversion“ (potvrdenie touchdownu). Toto „potvrdenie“ sa väčšinou kope z 3 yardovej čiary od end zóny do bránky (v NFL z 2 yardovej čiary). Za úspešný kop tím získava jeden bod naviac, čiže sedem bodov za touchdown. V prípade, že tím nekope, ale rozhodne sa s loptou dôjsť do end zóny, získa za „potvrdenie“ dva body (čiže 6 za touchdown +2 za potvrdenie). Následne tím, ktorý skóroval, rozohrá loptu kopom zo svojej 30 yardovej čiary.

Ďalšou možnosťou ako skórovať je dostať sa k súperovmu goalpostu (bráne) na vzdialenosť kopu. K takejto situácii dochádza väčšinou vtedy, keď útočiaci tím má už svoj štvrtý pokus na prejdenie 10 yardov a nachádza sa na súperovej polovici ihriska. Namiesto posunutia neriskujú a pokúsia sa kopnúť tzv. field goal. Ak z toho miesta loptu trafia do goalpostu (brány) získavajú tri body. Ak netrafia, súper získa loptu tam, kde skončil útočiaci tím.

Existuje ešte jeden spôsob ako skórovať, ale dochádza k nemu len zriedkakedy. Ak napríklad tím zachytí loptu veľmi blízko svojej end zóny, potom rozohráva a hráč s loptou padne vo svojej end zóne alebo ho zhodia, súper získa dva body. Toľko k základom priebehu zápasu.

Autor: Zelenský

ZDROJS povolením autora prevzaté zo stránky americkyfutbal.php5.sk
ZDIEĽAŤ
Futbal je veľmi podobný životu v tom, že učí, že práca, obetovanie, vytrvalosť, konkurencia, nezištnosť a rešpekt k autorite je cenou, ktorú každý z nás musí zaplatiť na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa, ktorý za to stojí. - Vince Lombardi