Super Bowl je finálovým zápasom NFL ligy hrajúcim sa pravidelne v druhom mesiaci roka. Prvýkrát sa hral v roku 1967 ako finále medzi víťazom Americkej futbalovej ligy (AFL, dnes AFC konferencia) a Národnej futbalovej ligy (NFL, dnes NFC).

Super bowl
Slávna Lombardiho trofej

Na označenie každého ročníka sa používajú rímske číslice. Poslednú sezónu 2015 ukončil Super Bowl 50 (nebol označený rímskymi číslicami), ktorý sa hral na štadióne San Francisco 49ers, na Levis Stadium, 7. februára 2016. Jeho víťaz získa prestížnu Lombardiho trofej, čo je v tomto športe obdoba Stanleyho pohára z NHL. V deň, kedy sa hrá, je ako keby národný sviatok pre celé Spojené štáty a keďže to je nedeľa, zvykne sa pre tento deň používať názov Super Bowl Sunday. Za oceánom to je po Dni vďakyvzdania druhý najväčší deň spotreby jedla a v posledných rokoch najsledovanejší prenos v TV.

Posledný Super Bowl sa v USA stal najsledovanejším televíznym program v ich doterajšej histórii s viac ako 106,5 milióna divákmi. Vďaka týmto číslam je to aj najdrahší reklamný čas v roku. Kvôli tomu si počas neho reklamu zaplatia a špeciálne naň natočia len veľké spoločnosti. Ako výsledok, sa pozorovanie týchto reklám stalo neoddeliteľnou tradíciou. Pre zaujímavosť tridsať sekúnd trvajúca reklama stojí vyše troch miliónov dolárov. Ďalšou, už tradičnou súčasťou Super Bowlu je sprievodný program a polčasová show, na ktorej vystupujú rôzny známy speváci a kapely.

Posledný Super Bowl sa v USA stal najsledovanejším televíznym program v ich doterajšej histórii s viac ako 106,5 milióna divákmi.

Na usporiadanie tohto vyvrcholenia sezóny najpopulárnejšieho športu v zámorí sú kladené patričné nároky. Môže ho hosťovať len mesto so štadiónom s kapacitou nad 65 000 divákov, s minimálnou februárovou teplotou nad 10°C a samozrejme s potrebnými reklamnými priestormi, bohatou hotelovou kapacitou atď. Preto ho doteraz najčastejšie usporadúvali mestá ako New Orleans, Miami, Los Angeles. Nikdy sa ho nezúčastnil domáci tím.

Pre Američanov, ale aj Kanaďanov je to čas, kedy sa spolu so svojimi blízkymi v teple svojho domova bavia a fandia. Američania preň majú v ich kultúre silné nacionalistické cítenia. Nezáleží kto vyhrá, sledujú ho vo všetkých mestách.

Autor: Zelenský

ZDIEĽAŤ
Futbal je veľmi podobný životu v tom, že učí, že práca, obetovanie, vytrvalosť, konkurencia, nezištnosť a rešpekt k autorite je cenou, ktorú každý z nás musí zaplatiť na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa, ktorý za to stojí. - Vince Lombardi