Nakoľko je americký futbal veľmi kontaktný a tvrdý šport, hráči potrebujú byť dostatočne chránení od zranení. Jednotlivé výstroje hráčov sa skladajú z viacerých častí. Pričom niektoré sú povinné, iné zasa doplnkové a ich použitie závisí čisto na hráčovi.

vzhlad lopty nfl
Výstroj

Najdôležitejšou časťou výbavy je prilba, ktorá sa skladá z plastového puzdra, vnútornej mäkkej výplne, kovovej mriežky rôznych tvarov (závisí od pozície hráča) a chrániča brady. Ďalšou povinnou časťou výbavy je chránič zubov (podobne ako v hokeji). Ďalej to je chránič ramien, ktorý je spolu s prilbou najvýraznejším prvkom výstroje hráča. Už len podľa neho je na prvý pohľad jasný rozdiel medzi hráčom amerického futbalu a hráčom rugby (tí nemajú žiadne výrazné chrániče). Tento chránič ramien je skvelým pomocníkom v ochrane ramien, hrudníka a lopatiek. Vyrobený je z kvalitného plastu s mäkkou vnútornou výplňou a pružnými upevňovacími pásmi. Takisto sa ho vyrába viacero druhov podľa pozície hráča v hre. Dá sa kombinovať s doplnkovými chráničmi krku, bedier, bokov, chrbta atď.

Ďalšími povinnými prvkami sú chrániče kostrče, bokov, stehien a kolien (bývajú súčasťou nohavíc). Končatiny si hráči chránia neoprénovými, či textilnými chráničmi dlaní, lakťov, predlaktí a kolien. Povinná je samozrejme aj futbalová obuv, namiesto špeciálnej sa ale dajú použiť aj kopačky z iných športov. Pravidla kladú veľký dôraz na materiál (použiť sa smie len umelá hmota) a veľkosť štuplíkov kopačiek.

Po prvých kontaktoch s protihráčom, či prudko hodenou loptou sa väčšina hráčov rozhodne pre futbalové rukavice. Znova existuje viacero druhov rukavíc podľa postavenia hráča.

Ďalšou časťou výbavy je samozrejme dres. Kvalitný dres s dlhšou životnosťou, musí byť originál. Nohavice pre americký futbal sú elastické, polyesterové alebo nylonové s vačkami pre chrániče pod kolená alebo už s všitými chráničmi.

Autor: Zelenský

ZDROJS povolením autora prevzaté zo stránky americkyfutbal.php5.sk
ZDIEĽAŤ
Futbal je veľmi podobný životu v tom, že učí, že práca, obetovanie, vytrvalosť, konkurencia, nezištnosť a rešpekt k autorite je cenou, ktorú každý z nás musí zaplatiť na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa, ktorý za to stojí. - Vince Lombardi