V utorok večer o 22:00 skončilo obdobie, kedy kluby z NFL môžu využiť možnosť franchise tagu. Franchise tag dostane väčšinou najlepší hráč tímu, ktorý už na ďalšiu sezónu nemá platnú zmluvu a stal by sa tak voľným hráčom. Tag pomáha klubom zabezpečiť si služby týchto hráčov aspoň na nasledujúcu sezónu a následne majú do 15. júla možnosť dohodnúť sa s hráčom na dlhodobej zmluve. To všetko má samozrejme aj svoju odvrátenú stránku. Hráč na základe tejto „dohody“ dostane plat, ktorý je buď vypočítaný z platov 5 najlepšie zarábajúcich hráčov na svojej pozícii, alebo dostane 120 % z minuloročného platu (dostane teda plat, ktorý má vyššiu hodnotu).

V tejto sezóne dostalo franchise tag od svojho klubu 9 hráčov, Miami Dolphins udelili svojmu obrancovi transition tag.

V tejto sezóne dostalo franchise tag od svojho klubu 9 hráčov, Miami Dolphins udelili svojmu obrancovi transition tag.

Ešte na začiatku týždňa sme Vás informovali, že Baltimore Ravens dali tag svojmu kickerovi Tuckerovi, Chicago Bears wide receiverovi Alshonovi Jefferymu a New York Jets svojmu DE Muhammadovi Wilkersenovi. Tucker bude zarábať 4,5 miliónov, Jeffery 14,59 miliónov a Wilkerson 15,7 miliónov dolárov. Skvelý defenzívny hráč Jets nedostal exkluzívny tag, čo znamená, že naďalej môže rokovať aj s inými klubmi s ktorými môže podpísať aj zmluvu. Posledné slovo budú mať ale Jets, ktorí sa môžu rozhodnúť, či dajú Wilkersonovi lepší plat, alebo od tagu odstúpia.

Zdroj: chicagotribune.com
Zdroj: chicagotribune.com
Zdroj: baltimoresun.com
Zdroj: baltimoresun.com
Zdroj: nydailynews.com
Zdroj: nydailynews.com

Franchise tag podľa papierových predpokladov využili aj finalisti februárového Super Bowlu. Denver Broncos  franchse tagom a TOP platom prekvapili svojho linebackera Von Millera a Carolina Panthers cornerbacka Josha Normana. Výsledkom týchto darčekov sú platy vo výške 14,12 miliónov dolárov v prípade Millera, respektíve 13,95 miliónov v prípade Normana.

Zdroj: sbnation.com
Zdroj: sbnation.com
Zdroj: espn.go.com
Zdroj: espn.go.com

V najťažšej situácii bol asi generálny manažér Buffalo Bills Dog Whaley, ktorý sa rozhodoval medzi dvoma hráčmi. Buď dá franchise tag Cordy Glennovi a prepustí linebackera Maria Wiliamsa, alebo naopak, voľným hráčom sa stane Glenn a Williams bude naďalej obliekať dres Bills a zaťažovať ich rozpočet. Williams v roku 2012 opustil Houston Texans a podpísal s tímom z AFC Východ zmluvu v hodnote 100 miliónov dolárov. Whaley sa rozhodol pre prvú variantu, čo teda znamenalo, že klub po 4 rokoch opustí bývalá jednotka draftu Mario Williams a Glenn dostane na základe tagu plat vo výške 13,7 miliónov dolárov.

Zdroj: nflmocks.com
Zdroj: nflmocks.com

Cenu Comeback Player of the Year dostal v minulej sezóne úplne zaslúžene skvelý safety Kansas City Chiefs Erick Berry, ktorý sa vrátil do NFL po tom, čo mu v roku 2014 na konci sezóny diagnostikovali vážnu chorobu. Priam senzačne sa vyliečil a stihol aj začiatok sezóny, počas ktorej predvádzal skvelé výkony a bol zvolený aj do All-Pro zostavy sezóny. Pomocou tagu ostane hráčom Chiefs aj v novej sezóne a bude zarábať 10,8 miliónov dolárov.

Zdroj: foxsport.com
Zdroj: foxsport.com

„Nový“ klub v NFL, Los Angeles Rams sa rozhodol udržať si Trumaina Johnsona. Táto voľba bola asi najväčším prekvapením. Druhou alternatívou na tag bol ďalší cornerback Rams – Janaros Jenkins. V prípade Johnsona je veľmi pravdepodobné, že do 15. júla dôjde k dohode na novej zmluve. Keby sa tak nestalo, franchise tag by pre neho zabezpečil plat vo výške 10,8 miliónov dolárov.

Zdroj: foxsport.com
Zdroj: foxsport.com

V roku 2013 by si len málokto myslel, že Robert Griffin III, ktorého si Washington Redskins vybrali z 2. miesta v prvom kole draftu bude o 3 roky až tretím v poradí QB. Celá NFL obdivovala nováčikovskú sezónu tohto rýchlonohého quarterbacka a fanúšikovia Redskins si už boli istí, že konečne našli svojho franchise QB. Griffin bol ale viackrát zranený a v tejto sezóne ho skvele zaskočil jeho bývalý náhradník Kirk Cousins, ktorý priviedol klub z hlavného mesta až do play off. Jeho dobré výkony vedenie Skins ocenilo franchise tagom a 19,9 miliónovým platom.

Zdroj: sportwire.usatoday.com
Zdroj: sportwire.usatoday.com

Transition tag dostal defenzívny end Miami Dolphins Oliver Vernon, ktorý dostane plat vo výške 12,73 miliónov dolárov. Transitional tag je vypočítaný z platov desiatich najlepšie zarábajúcich hráčov na danom poste.

Zdroj: foxsport.com
Zdroj: foxsport.com

 Zdroj: nfl.com

Autor: Pregi L.

ZDIEĽAŤ
Futbal je veľmi podobný životu v tom, že učí, že práca, obetovanie, vytrvalosť, konkurencia, nezištnosť a rešpekt k autorite je cenou, ktorú každý z nás musí zaplatiť na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa, ktorý za to stojí. - Vince Lombardi