V tomto článku by sme Vám chceli poskytnúť všetky základné informácie, ktoré by ste mali vedieť o tom, čo je to NFL draft.

Čo je to vlastne draft?

Draft je veľkolepá udalosť, v rámci ktorej najlepší hráči univerzitnej ligy (NCAA) ,,prestupujú“ do profesionálnej ligy – do NFL (teoreticky môžu byť vybraní hráči aj z iných líg, ako napríklad AFL, no to sa pri americkom futbale nestáva často). Svoj draft má každý major šport v Amerike (baseball – MLB, basketball – NBA, hokej – NHL, americký futbal – NFL).

Čo je draftpick alebo pick?

 Právo voľby na drafte.

NFL draft
Zdroj: factoryofsadness.co

Ktorí hráči sa môžu draftu zúčastniť?

Draftu sa môže zúčastniť každý hráč, ktorý po ukončení strednej školy aktívne hrával americký futbal 3 roky. Spravidla sú to hráči z univerzít, ktorí sa väčšinou po 4 rokoch pôsobenia na college (senior) chcú stať profesionálmi. Zúčastniť na drafte sa môžu aj hráči, ktorí sú na škole tretí rok (junior) alebo hráči, ktorí sú kvôli rôznym okolnostiam (napr.: zranenie alebo rozhodnutie trénerov) technicky druháci, no prakticky sú na škole už tretí rok (redshirted sophmore). Týchto hráčov spoločne nazývame underclassmen.

NFL draft
Zdroj: fifthdown.blogs.nytimes.com

Kedy a kde sa koná draft?

Draft je trojdňová udalosť, ktorá sa koná každý rok koncom apríla. Medzi rokmi 1965 a 2014 sa draft konal v New Yorku, v budove Radio City Music Hall. Od minulého roka ho ale presunuli do Chicaga, do Auditorium Theatre. Predsedom tejto udalosti je komisár NFL, ktorým je v súčasnosti Roger Goodell. Draft pozostáva zo siedmich kôl. V prvý deň sa koná 1. kolo, druhý deň 2. a 3. kolo, a posledný deň 4., 5., 6. a 7. kolo.

Draft pozostáva zo siedmich kôl. V prvý deň sa koná 1. kolo, druhý deň 2. a 3. kolo, a posledný deň 4., 5., 6. a 7. kolo.

V prvom kole majú mužstvá na výber hráča 10 minút, v druhom kole 7 minút a v nasledujúcich kolách 5 minút. Keď si tímy nestihnú vybrať hráča pred vypršaním časového limitu, vyberá ďalšie mužstvo v poradí. Práve to sa stalo v roku 2003 Minnesote Vikings. V prvom kole draftu si mohli vybrať hráča zo 7. miesta, no nestihli to v časovom limite. Vo výbere tak pokračovali Jacksonville Jaguars (pôvodne mali 8. miesto, ale volili zo 7. miesta). Vikings mali na výber ďalších 10 minút, no svoju šancu opäť premárnili, a tak dokonca aj Carolina Panthers draftovala skôr ako oni. Bola to obrovská blamáž a opakovanie podobnej situácie asi v blízkej budúcnosti ani nemôžeme očakávať.

Zdroj: livedesignonline.com
Zdroj: livedesignonline.com

V akom poradí môžu na drafte kluby vyberať?

Najprv majú šancu kluby, ktoré sa v minulom ročníku nedostali do play off. Mužstvo s najhoršou bilanciou má právo na 1. voľbu, ďalej nasleduje klub s 2. najhoršou bilanciou atď.. Pri kluboch, ktoré postúpili do play off o ich poradí rozhoduje fáza vypadnutia, do bilancie sa započítajú aj víťazstvá resp. prehry z vyraďovacej časti. Z 31. miesta draftuje porazené mužstvo zo Super Bowlu a z 32. miesta víťaz predošlej sezóny. Keď majú kluby rovnakú bilanciu, tak sa pri poradí berie do úvahy strenght of schedule (matematicky vypočítaná náročnosť vylosovaných zápasov). Ak sa zhoduje aj tento ukazovateľ, rozhoduje los s mincou.

 Je každom kole počet draftovaných hráčov 32?

Nie. V prvých dvoch kolách je 32 draftpickov, no od tretieho kola sa vyskytujú aj tzv. compensatory pick-y. Compensatory pick dostanú mužstvá, ktoré v minulom ročníku  a počas trhu s voľnými hráčmi (free agency, FA) zaznamenali straty. Porovnávajú sa platy, výkony hráčov, ktorí klub opustili, resp. hráčov, ktorých počas FA získali a taktiež to, či s novým klubom postúpili do play off.

O tom, kto dostane compensatory pick rozhoduje  v marci vedenie NFL.

NFL draft
Zdroj: letstalkviking.com

Môžu si mužstvá medzi sebou vymeniť draftpicky, resp. dať už za hráča v NFL draftpick?

Áno, s výnimkou compensatory pickov, ktoré kluby nemôžu vymieňať.

Čo je Supplemental Draft?

Supplemental Draft sa koná každoročne v júni. Tento draft má slúžiť pre hráčov, ktorí sa nemohli zúčastniť na aprílovom drafte, ale z rôznych príčin už nemôžu hrať ani v NCAA. Dôvodom sú hlavne študijné výsledky, pretože nesplnenie školských požiadaviek môže pre hráča znamenať koniec univerzitnej kariéry (zlé študijné výsledky, nedostane na ďalší rok štipendium alebo dostane na celý rok suspendáciu). V podobných prípadoch sa teda hráči prihlásia na Supplemental Draft. Nedostanú síce také veľké peniaze, ako keby boli vybratí v apríli, ale zároveň nestratia šancu stať sa profesionálnym hráčom NFL.

Čo je mock draft a draft prospect?

Mock draft predstavuje virtuálny zoznam hráčov. Autor mock draftu si vyberie z draft prospectu hráčov, ktorých by jednotlivé kluby mohli vybrať. Vzhľadom na to, že je potrebné rozhodnúť sa z veľkého množstva talentov, je takmer nemožné uhádnuť správne poradie. Mock draft pomáha spoznať mená hráčov, ktorí majú šancu byť vybratí na aprílovom drafte.

Draft prospect je zoznam hráčov, ktorí sa prihlásili na draft.

ZDIEĽAŤ
Futbal je veľmi podobný životu v tom, že učí, že práca, obetovanie, vytrvalosť, konkurencia, nezištnosť a rešpekt k autorite je cenou, ktorú každý z nás musí zaplatiť na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa, ktorý za to stojí. - Vince Lombardi