Prvým hráčom, ktorého Vám chceme priblížiť a predstaviť v našej novej rubrike je Ondrej Dravecký, ktorý nám ochotne zodpovedal na položené otázky, nech sa páči!

  1. Povedzte nám niečo o Vás, od kedy hrávate aktívne, čo Vás k tomuto športu priviedlo?

Volám sa Ondrej Dravecký, mám 36 rokov a som hrajúci „defenzívny koordinátor“. Do Košíc som prišiel na Vysokú školu v roku 1999 a dúfal som, že tu bude nejaký klub amerického futbalu. Vedel som, že v Bratislave a v Nitre sú, tak som dúfal, že aj tu niečo bude. Keďže tu nič nebolo tak som pokračoval len v sledovaní NFL. V roku 2011 už nejaké partie chlapcov hrávali po sídliskách niečo ako americký futbal (bez výstroja, bez pravidiel…). Našlo sa pár odvážlivcov, ktorí dostali nápad skúsiť to ako jeden tím a o pár mesiacov som sa stal jedným zo zakladateľov Cassovia Steelers. Od roku 2012 sme začali spoluprácu s maďarským Miskolc Steelers, kde sme si ako partia chlapcov z Košíc spravili za niekoľko sezón veľmi dobré meno.

Ondrej Dravecky
Ondrej Dravecký

2. Vaše silné/slabé stránky na ihrisku?

Začínal som ako Middle Linebacker, vďaka môjmu prehľadu v hre a tvrdosti to bola pre mňa ideálna pozícia. S pribúdajúcimi rokmi však klesla rýchlosť a v tejto sezóne už nastupujem prevažne v Defense line (v prípade potreby aj v Offense line).

3. Akú budúcnosť má podľa Vás americký futbal na Slovensku?

Americký futbal vyplnil „prázdne miesto na trhu“. Tento šport je u nás ešte v plienkach a na rozdiel od iných športov dáva šancu na uplatnenie pre všetky vekové a váhové kategórie. Je to najtvrdší kolektívny šport na svete. Chlapcom a chlapom umožníme v celkom krátkej dobe zapojiť sa do súťaže, cestovať po celom Slovensku a stať sa súčasťou veľkého kolektívu. Bežný tím má od 30-50 hráčov a všetci sa zapoja do zápasu, čo na Slovensku pri „bežných športoch“ nie je možné. Je tu rýchlo rastúca a rozvíjajúca sa komunita okolo amerického futbalu a láka to aj divákov, takže budúcnosť vidím dosť ružovo.

4. Ako hodnotíte slovenskú ligu čo sa týka kvality, badáte v nej progres?

Momentálne nepatríme k popredným európskym ligám, ale aj napriek tomu vieme prilákať aj zahraničných amerických hráčov, ktorí dvíhajú úroveň ligy. Progres je zatiaľ málo pozorovateľný, lepšie to budeme môcť posúdiť tak o 2-3 roky. V porovnaní s okolitými krajinami sme úplní začiatočníci, nie však čo sa týka kvality hráčov. Krok za krokom sa úroveň ligy zvyšuje , za čo môžeme hlavne ďakovať vedeniu SAAF, ktoré pre túto sezónu stanovilo niektoré podmienky pre tímy, ktoré musíme splniť a tým sa zvyšuje ako kvalita ligy, tak aj kvalita tímov, hráčov a všetkého okolo.

Krok za krokom sa úroveň ligy zvyšuje , za čo môžeme hlavne ďakovať vedeniu SAAF, ktoré pre túto sezónu stanovilo niektoré podmienky pre tímy, ktoré musíme splniť a tým sa zvyšuje ako kvalita ligy, tak aj kvalita tímov, hráčov a všetkého okolo.

5. Aké sú ambície Vášho tímu v súčasnej sezóne?

Pred sezónou sa v tíme šuškalo o finále, po zlom vstupe do sezóny však naše ciele nadobudli reálnejšie kontúry a teraz je našou prioritou postup do Play-Off.

V priebehu zápasu
V priebehu zápasu

6. Predstavte nám týždeň hráča amerického futbalu v slovenských podmienkach (čo obnášajú tréningy, zápasy, finančná náročnosť tohto športu v našich podmienkach)?

Budem hovoriť hlavne za seba, ale môže sa to aj zovšeobecniť. 2x do týždňa spoločný tímový tréning, 3-4 krát do týždňa posilňovňa, 1x za týždeň videochoaching + walktrue ( ľahký tréning bez výstroja na zopakovanie si playbooku). Väčšina z nás sú pracujúci chlapi alebo študenti, niektorí už máme rodiny a deti. Takže všetko toto musíme vedieť prispôsobiť aj svojej práci a súkromnému životu (ktorý počas sezóny takmer neexistuje), čo by sme bez podpory rodín nedokázali, za čo im patrí obrovská vďaka.

7. Máte v americkom futbale nejaké ciele/sny? Ak áno, aké?

Zvíťaziť v SFL, čo už možno ako hráč nestihnem, ale do budúcna možno raz ako tréner. Zažiť naživo pravú atmosféru amerického futbalu v USA, pozrieť sa na zápas Notre Dame alebo Baltimore Ravens.

8. Ku ktorému hráčovi NFL by ste prirovnali Váš herný štýl?

received_10206212928511106
Ondrej Dravecký

V súčasnosti či celkovo? Ak celkovo, tak by som veľmi rád povedal že Ray Lewis, ale to je len želanie. No skôr by som sa prirovnal k legende Chicago Beras Dick Butkus.

9. Váš obľúbený klub NFL?

Futbal som začal sledovať náhodne v roku 1999, dávali to niekedy nad ránom na nejakom nemeckom programe. Rok na to som začal sledovať Baltimore Ravens a oni vyhrali Superbowl XXXV, tak som sa stal fanúšikom úspechu. Na ďalší sme čakali 12 rokov.

10. Váš obľúbený hráč NFL?

Historicky? Brian UrlacherRay Lewis, asi najlepší hráči svojej doby, takže v čase, keď som začal sledovať futbal nebolo o čom premýšľať.
V súčasnosti? Luke Kuechly – líder, opora v obrane, jednoducho vzor.

11. Kto podľa Vás vyhrá v roku 2017 Super Bowl?

Mal by som povedať že Ravens, ale tipujem skôr Falcons alebo Cardinals.

12. Čo by ste na záver odkázali fanúšikom, respektíve prípadným záujemcom o tento šport na Slovensku?

Nestačí o tom len rozprávať a tvrdiť, čo všetko by ste dokázali, treba prísť a skúsiť. Bolo mnoho odvážnych, ale nie všetci vydržali. Nie kvôli nárokom na silu, kondíciu, nie kvôli tvrdosti tohto športu, ale kvôli výdrži a odhodlaniu. Je treba obetovať voľný čas, zabudnúť na lenivosť a vysedávanie doma pri PC a TV. Je treba začať makať a robiť niečo so sebou. Stále hovoríme, že dnešná mládež je stratená, lenivá a nič nevie. Tak nám ukážte, že vy dokážete uspieť. Ak chcete tak príďte, ak na to máte, tak to ukážte. Ak tu budete tak makajte a úspechy prídu!

Tak nám ukážte, že vy dokážete uspieť. Ak chcete tak príďte, ak na to máte, tak to ukážte. Ak tu budete tak makajte a úspechy prídu!

Ondrej, ďakujeme za rozhovor, Vám a Vášmu tímu Cassovia Steelers prajeme veľa úspechov v súčasnej sezóne ale aj v budúcnosti!

ZDROJOndrej Dravecký
ZDIEĽAŤ
Športový nadšenec a editor webového portálu SlovakNFL.sk