Prinášame Vám rozhovor s hráčom maďarského Budapest Cowbells – účastníka maďarskej ligy (HFL) – s Péterom Kocsisom. 27-ročný wide receiver, MVP finálového zápasu maďarskej ligy z roku 2014 (v službách Újbuda Rebels) s radosťou prijal naše pozvanie a veľmi ochotne odpovedal na všetky naše otázky. Rozhovor nám ponúka úprimný názor na postavenie amerického futbalu v našom regióne a pohľad na to, v akej situácii je tento šport u našich južných susedov.

Kocsis Péter

 1. Predstav sa našim čitateľom, od kedy športuješ resp. hrávaš americký futbal, čo ťa k tomuto športu priviedlo?

Ako 10-ročný som začal hrávať basketbal, ale predtým som už zopár rokov plával. Postupne som venoval plávaniu už menej času, tým pádom dostal oveľa väčší priestor basketbal. V 14-tich som mal v hlave iba 1. basketbalovú ligu. Medzitým na Sport Tv začali vysielať aj NFL. Sezóna Steelers z roku 2005, keď vyhrali Super Bowl ma úplne nakazila. V roku 2007 som sa kvôli vysokej škole dostal do Budapešti, kde som sa viac času venoval učeniu a basketbal sa tak dostal do úzadia. Na to, aby som mohol podať 100%-ný výkon by som musel investovať príliš veľa času. Našťastie už aj vtedy v Budapešti existovalo niekoľko tímov amerického futbalu. Pretože futbal bol u nás stále len v plienkach, zobral z môjho každodenného života len menej času. Rok 2010 bol tým rokom, keď som sa rozhodol, že zmením šport a začnem hrávať americký futbal.

 1. Akú budúcnosť má am. futbal v Maďarsku, Strednej Európe a celkovo v Európe? Je podľa teba v budúcnosti možné, aby vznikla spoločná profesionálna európska liga resp. pohárová súťaž?

Kocsis Péter

V Maďarsku pekne stúpa počet hráčov a v jednotlivých ligách vidíme stále kvalitnejšie zápasy. Vzhľadom k tomu, že hovoríme o relatívne malej krajine, je veľmi ťažké dlhodobo udržať taký tímový šport, ktorý potrebuje toľko hráčov ako americký futbal. Problémom je tiež výchova mládeže. Všetky tieto problémy sa ale dajú vyriešiť vhodným a odhodlaným vedením resp. asociáciou. V Európe a v okolitých krajinách môžeme vidieť veľa  pozitívnych príkladov. Rakúska liga je považovaná v Európe za elitnú a aj srbské mužstvá disponujú obrovskou kvalitou.

Na Slovensku je to tím Bratislava Monarchs, ktorý smeruje rýchlo vpred a ukazuje cestu pre ostatné slovenské tímy. Minuloročná účasť Monarchs v HFL podľa mňa lige veľmi prospela, maďarské mužstvá mali možnosť hrávať proti skvelému súperovi. Bohužiaľ sa nám ich nepodarilo poraziť. Európske súťaže fungujú už aj teraz. Tímy BIG 6 a Champions League predstavujú veľmi vysokú kvalitu. V hre sa tam dá ostať jedine s profesionálnou mentalitou a vhodným sponzoringom. Smer je určite dobrý, neustále napredovanie najviac závisí od bezproblémovej a vhodnej spolupráce.

Minuloročná účasť Monarchs v HFL podľa mňa lige veľmi prospela, maďarské mužstvá mali možnosť hrávať proti skvelému súperovi. Bohužiaľ sa nám ich nepodarilo poraziť.

 1. Na akej úrovni je americký futbal v Maďarsku v porovnaní s okolitými krajinami?

Zo susedných krajín sú na najvyššej úrovni Rakúšania a veľmi tesne za nimi sú podľa mňa elitné srbské kluby. Maďarská liga je od slovenskej o krok vpred, ale aj tam sú určite skvelé a kvalitné tímy. Bratislava Monarchs zo slovenských tímov jednoznačne vyniká. V Maďarsku sa uberáme správnym smerom, no potrebovali by sme oveľa väčšiu spoluprácu a vzájomnú podporu. Na to, aby sme sa posunuli na vyšší level sú nevyhnutní aj dobrí a vhodní sponzori. Veľa učiť sa musíme aj vo výchove mládeže.

Sú kluby, ako napr. Wolves, ktoré sú v tejto téme dobrým príkladom. Faktorom, ktorý podľa mňa ešte výrazne vplýva na úroveň ligy je prítomnosť zahraničných hráčov. Keď chceme, aby sa rozvíjali aj domáci hráči, je nevyhnutné regulovať prestupy zahraničných hráčov. Ja mám taký názor, že importovaní hráči sú určite potrební, no musia v tomto smere platiť určité pravidlá. Najlepším príkladom je rakúska liga. Tam na ihrisku môže byť v rovnakom čase iba jeden zahraničný hráč. To ale samozrejme závisí od dohody medzi asociáciou a vedením jednotlivých klubov.

Kocsis Péter

 1. Ako by si charakterizoval HFL, je napredovanie v posledných rokoch (sponzori, počet divákov …) zreteľné? Na akej úrovni je HFL oproti iným ligám z regiónu?

V Maďarsku pre mužov existujú 3 triedy. Progres vidno predovšetkým u mužstiev HFL, ale sú aj tímy v Divizií I a v Divízií II, ktoré vynikajú úrovňou organizácie. Takým tímom je napríklad Fehérvár Enthroners, ktorý disponuje vlastným štadiónom amerického futbalu. Čo sa týka počtu divákov, nie sme na tom najlepšie, no finálové zápasy pravidelne navštevuje niekoľko tisíc divákov. Ak by bol aj o zápasy základnej časti podobný záujem, bolo by oveľa jednoduchšie prilákať sponzorov. Čo sa týka podmienok, tam sme na tom asi najhoršie. Takmer žiadne mužstvo nemá vlastné ihrisko. Nájom ihriska, nájomné zmluvy a dodržiavanie rôznych termínov často krát sťažujú prácu v kluboch. Hráči ešte stále musia veľkými sumami prispievať do spoločnej kasy. Najlepšie by sa to dalo zhrnúť tak, že podmienky sú ešte stále na amatérskej úrovni, avšak to, čo do toho dávajú funkcionári, tréneri a hráči je úplne profesionálna práca.

Čo sa týka počtu divákov, nie sme na tom najlepšie, no finálové zápasy pravidelne navštevuje niekoľko tisíc divákov. Ak by bol aj o zápasy základnej časti podobný záujem, bolo by oveľa jednoduchšie prilákať sponzorov.

 1. Do akej miery je v podľa teba Maďarsku americký futbal prístupný športovej verejnosti? Je podľa teba možné, aby v blízkej budúcnosti začali športové kanály vysielať zápasy HFL?

Je tu niekoľko webových stránok, ktoré sa pravidelne a výlučne zaoberajú americkým futbalom. Na nich si čitatelia nájdu stále tie najnovšie informácie zo sveta NFL, NCAA ale aj z domácej ligy. To je ale zásluha predovšetkým dobrovoľných fanatikov. Situácia v TV už nie je taká ružová. O vysielanie domácich zápasov sa už pokúsilo viacero TV staníc, avšak ani na jednej z nich sa americký futbal na dlhšie obdobie neudomácnil. Jedna televízna stanica však naživo vysielala finále HFL a predviedla veľmi kvalitnú prácu. Dúfajme, že na budúci rok sa na obrazovky dostane viac zápasov.

 1. Aké sú ambície tvojho mužstva (Budapest Cowbells)?

Vyhrať HFL. Bohužiaľ, tento rok sa nám to nepodarilo, keďže sme vo finále prehrali proti  Miskolcu Steelers (16:19). Ciele sú teda podobné aj pre nasledujúcu sezónu, chceme vyhrať maďarskú ligu.Kocsis Péter

 1. Akú fanúšikovskú základňu má tvoj klub, resp. ostatné mužstvá HFL?

Naše mužstvo má silné fanúšikovské jadro, ktoré nás všade sprevádza a povzbudzuje do samého konca. Sú skutočnými Cowbells fanatykmi, sú našim 12. hráčom na ihrisku. Naše domáce zápasy navštevuje väčšinou niekoľko stovák divákov, ale na finále HFL sú zvedavé tisíce ľudí. Na finále v roku 2014, ktoré sme vyhrali, si cestu našlo viac ako 6000 divákov.

 1. Predstav nám týždeň hráča amerického futbalu v maďarských podmienkach .

Zvyčajne mávame spoločné tréningy. V našom prípade to znamená, že sa stretneme 3 x týždenne vo večerných hodinách, popritom existujú tiež aj taktické prípravy. Za vlastnú kondíciu sme zodpovední my hráči. Do tohto aspektu investuje každý toľko, koľko môže. U mňa to znamená 2-3 individuálne tréningy v priebehu týždňa. Zápasové dni sú po celý rok tými najočakávanejšími. Vtedy je každý nažhavený, každý chce svojho protivníka doslova zničiť a každý chce opustiť ihrisko ako víťaz. To je dôvod, prečo tento šport hráme.

Mám pocit, že sa z neho už pomaličky vytrácam a väčšie ambície už nemám. Najväčším cieľom je každý rok získať majstrovský titul a samozrejme čo najlepšia predvedená hra, aby som svojimi výkonm svojmu mužstvu dokázal pomáhať. Keby som bol mladší, nedajbože ešte len gymnazista, tak by mojim jednoznačným cieľom bolo hrať v univerzitnej lige v USA. O tom podľa mňa snáva každý mladý hráč v Európe.

Keby som bol mladší, nedajbože ešte len gymnazista, tak by mojim jednoznačným cieľom bolo hrať v univerzitnej lige v USA. O tom podľa mňa snáva každý mladý hráč v Európe.

 1. Aké sú tvoje silné/slabé stránky na ihrisku?

Oproti iným wide receiverom som vyšší. Použiteľný som aj na pozíciách slot a wide. Na krajoch vytvára moja väčšia postava lepšie možnosti a výhody. Bohužiaľ rýchlosť nebola   nikdy mojou silnou stránkou, no nepovedal by som ani, že som pomalý. Odkedy som v Cowbells, využívame častejšie running backov, zásluhou čoho som sa zdokonalil aj v blokovaní. Mojou najslabšou stránkou je, že občas úplne stratím nervy a neviem sa ovládať. Hru až príliš prežívam. Neustále ale pracujem na tom, aby som to odstránil.Kocsis Péter

 1. Ku ktorému hráčovi NFL by si prirovnal svoj herný štýl?

K jednému by som nevedel. Čo sa týka temperamentu, povedal by som Steve Smith-a.  Pri blokovaní sa rád postavím tak ako Hines Ward. V zachytaní prihrávok a v routoch by som chcel byť ako Larry Fitzgerald. Samozrejme, to je len teória, hráči NFL predstavujú úplne inú dimenziu.

 1. Tvoj obľúbený klub NFL?

Pittsburgh Steelers

 1. Tvoj obľúbený hráč NFL?

Vybral by som si dvoch. Hines Ward a Joey Porter.

Kto podľa Vás vyhrá v roku 2017 Super Bowl?

To je ľahké, Steelers získajú aj 7. prsteň.

 1. Čo by si na záver odkázal slovenským fanúškom?

Aby chodili na čo najviac zápasov a podporili svoje domáce tímy. Pretože bez fanúšikov je každý šport trochu stráca význam.

Péterovi ďakujeme za rozhovor a touto cestou by sme mu chceli popriať skoré uzdravenie* a veľa športových úspechov v budúcnosti!

Kocsis sa počas finálového zápasu maďarskej ligy medzi Budapest Cowbells a Miskolc Steelers nešťatne zranil. Zápas mal veľmi dramatický koniec. Fanúšikovia Cowbells po premenenom field goale už oslavovali titul, ale po výkope americký hráč Steelers Troy Rice zaznamenal TD a Steelers nakoniec vyhrali 19:16.

ZDROJOsobný fotoarchív
ZDIEĽAŤ
Futbal je veľmi podobný životu v tom, že učí, že práca, obetovanie, vytrvalosť, konkurencia, nezištnosť a rešpekt k autorite je cenou, ktorú každý z nás musí zaplatiť na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa, ktorý za to stojí. - Vince Lombardi