Dlhoročný a stabilný hráč Nitra Knights.  Running back, ktorý dostáva ponuky z rozličných klubov, aby sa stal členom ich kádra. Pravidelne oceňovaný hráč amerického futbalu, tešiaci sa všeobecnému záujmu. Toto je Lukáš Kreškóci, rodák z Nitry. Príjemný mladý muž, s ktorým som si pred začiatkom nášho rozhovoru potykal.  S Lukášom som sa porozprával o jeho zážitkoch z kempu vo Švajčiarsku a o jeho snoch a túžbach. Tie sa ako inak, spájajú s jeho obľúbeným športom.Lukáš Kreškóci

Dobre rozbehnutú sezónu vo farbách Nitra Knights predčasne ukončilo zranenie. V poslednom ligovom zápase proti Žiline, v stretnutí, kde rytieri po polčase ťahali za kratší koniec, si nešťastne natrhol šľachu v kolene. Aj keď si zranenie nevyžadovalo chirurgický zákrok, bolo dosť vážne na to aby mu ukončilo sezónu. Lukáš :  sezóna pre mňa tým pádom skončila. Samozrejme, chalani museli hrať bezo mňa a aj keď boli trochu v nevýhode, podarilo sa im postúpiť do play off. Ja som len pomáhal na side line a som patrične hrdý na nich a na ich výkon.

Hneď ako to bolo možné začal s tréningom a opäť začal tvrdo pracovať na sebe. Následne prišla možnosť zúčastniť sa jednodňového kempu vo Švajčiarsku. Organizácia Europe´s Elites, ktorú založili americkí hráči hrajúci v Európe, má za cieľ získavať juniorských hráčov a pokúsiť sa ich umiestniť na univerzitách v Spojených štátoch.  Bol to prvý ročník a zdá sa, že splnil očakávania. Podľa posledných informácií bude nasledovať ďalší  kemp, tentoraz v Nemecku.

Lukáš KreškóciLukáš: Oslovil ma Ľuboš Paprčka zo Zvolen Patriots a povedal mi o tomto programe.  Následne sme sa dohodli, že to skúsime a pôjdeme tam. Začali sme organizovať a zisťovať všetky náležitosti.  Čo sa týka poplatkov, zápisné bolo 40 €, k tomu treba prirátať letenku a ostatné poplatky. Taktiež niečo pre seba. Platí si to každý sám, ale rozhodli sme sa požiadať o podporu SAAF ( slovenská asociácia amerického futbalu ). Tá nám po dohode a po splnení určitých podmienok preplatila štartovné a letenku. Zo Slovenska sme tam boli dvaja. Veľa ich bolo zo Švajčiarska, boli tam Nemci, Belgičania, Poliaci, proste chalani takmer z celej Európy.  Ak sa bude konať ďalší kemp, čo dúfam, pravdepodobne pôjdem znova. Zatiaľ to vyzerá tak, že bude niekedy v októbri. Presný dátum ešte nie je daný.

Lukáš Kreškóci

Zdá sa, že Američania sa rozhodli trochu zaloviť aj na starom kontinente. Podľa prvých internetových správ bol „lov“ úspešný a zopár hráčom sa podarí umiestniť. Takže teraz sa budú snažiť rozšíriť svoje snahy ďalej. Cieľom vlastne je rozbehnúť trh s hráčmi v Európe. Na otázku  „čo ste tam vlastne robili…“ sa Lukáš rozrečnil.                                     Bolo to veľmi zaujímavé…. Najdôležitejšie pre nás boli časové merania. Napríklad šprint na 40 yardov, šatl na 20 yardov a nakoniec skok do diaľky. Toto bolo to najpodstatnejšie a očakávalo sa od nás, že sme na to už patrične pripravení. Jednoducho, bolo dôležité podať čo najlepší výkon. V Amerike to funguje tak, nejaký ten „NFL combine“, že sú tam aj ďalšie disciplíny, napríklad skok do výšky, bench press – tlaky na lavičke a rôzne iné. Toto bolo viac-menej zjednodušené a podľa týchto výsledkov si univerzity môžu vybrať hráčov. Pokiaľ sú dobré výsledky a sedí  im naša výška, váha , pozícia ( running back, receiver, defensive end a pod…) môžu dotyčného vybrať a zaradiť  do súpisky.  Nemusíte byť najlepší. Šancu má každý. Môže sa stať, že im pasujete pozične a telesnými mierami. Nás tam bolo okolo päťdesiat chalanov a dosť nás motivovali hrať futbal. Ja som bol jeden z najstarších. Vieš, dvadsať rokov je dosť na college. Boli tam chlapci vo veku 15, 16, 17 rokov. Učili nás čo robiť, ako trénovať, rozprávali nám o výživových doplnkoch o spôsobe stravovania a pod. Ďalej aké cviky robiť v posilovni a ako intenzívne. Na čo sa zamerať. Opisovali nám drilly vhodné pre konkrétnu pozíciu. Každý z nás mal možnosť  predviesť sa v akcii s ohľadom na to čo dokáže, v podstate na svoje hráčske schopnosti. Na základe toho o nás spisovali povedzme akýsi „report“, ktorý posielali na univerzity. Potom si ťa univerzita môže vybrať. Samozrejme nie je to len o futbale. Ide aj o to, vyštudovať túto školu.

Lukáš Kreškóci

Zatiaľ som doma a tvrdo a často trénujem. Máme tu nových chalanov a chcem im byť  inšpiráciou do budúcna. Dúfam, že ich posuniem, čo sa týka futbalu. Snažím sa zužitkovať všetky svoje skúsenosti, ktoré som nabral z rôznych kempov a reprezentácie. Môžem povedať, že s každým tréningom je to lepšie a lepšie.

Lukáša som sledoval počas tréningu a musím povedať, že neklamal. Pri chybe svojej, alebo spoluhráčov nariadil okamžitý trest. Chlapci kľukovali bez výnimky. Momentálne trénuje na pozíciu quarter backa, keďže Knights nemajú zatiaľ túto pozíciu obsadenú.                   Lukáš : Hej, Nitra je bez QB a tak som sa do toho obul ja. Snažím sa na to pripraviť čo najlepšie, aby som to zahral adekvátne. Chcem, aby sa chalani na mňa mohli spoľahnúť. Vnímam, že mi spoluhráči dôverujú a vynasnažím sa ich nesklamať.                                                                                            

Nezaháľa ani pri iných činnostiach. Venuje sa hráčom. Vymýšľa im tréningy. Zháňa sponzorov, vybavenie a snaží sa  pomáhať vedeniu ako sa dá. Svojimi mnohoročnými skúsenosťami je v neposlednom rade dôležitou súčasťou Nitrianskeho tímu. Na otázku čo by robil, keby ho vyberú a dostane šancu odísť za more študovať a hrať, odpovedal bez zaváhania.                                                                                                                   Lukáš : Určite by som bol veľmi šťastný. Ja, alebo Ľuboš Paprčka. Je to veľká šanca, veľká príležitosť a hlavne to pomôže futbalu na Slovensku. Pomôže to asociácii.  Prinesie to inšpiráciu. Ukáže to mladým chalanom, juniorom, že to má zmysel a je sa kam dostať. Ak sa toto rozbehne, budeme môcť  ľuďom ponúknuť zaujímavé  možnosti.  Budúcnosť . Čím viac ľudí, tým viac klubov. Čím viac klubov, tým viac trénerov, viac vybavenia.  Bude to nutné.  Vtedy pôjde futbal hore.  Bude to krásna reklama a propagácia tohto krásneho športu na Slovensku.

Ďakujem.

ZDIEĽAŤ
Pre všetkých : Maroš :) Mladý duchom, so srdcom muzikanta, bloger a fanúšik Amerického futbalu. Moju mladosť som zanechal v knihách, Kristove roky v hudbe a stredný vek som naštartoval písaním. Medzi to som akosi úspešne vplietol manželku a dvoch krásnych synov. Asi 20 rokov sa pohybujem na ceste SZČO a prestal som sa pokúšať zbohatnúť. Bojujem s časom, sám so sebou a niekedy so všetkými - tak ako každý strelec. Môj smiech je nákazlivý a hnev strašný. Rád filozofujem a mám rád výzvy.