V Nitrianskom športe je november už tradične spojený s rešpektovaným turnajom v Americkom futbale, ktorý nesie názov Memoriál Viktora Kincela. Tento rok nie je výnimka.  Aj tento týždeň, dňa 26.11.2016 (sobota), sa v meste pod Zoborom stretnú hráči tohto tvrdého športu zo Slovenska a zahraničia. S nádychom medzinárodného podujatia bude tento turnaj príjemnou bodkou za tohtoročnou sezónou pre Nitra Knights. Práve oni sú organizátori a aj strojcovia športovej spomienky na ich trénera a hráča Viktora Kincela.

Tento skvelý človek a náruživý hráč Amerického futbalu tragicky zahynul v roku 2010 pri autonehode. Zanechal po sebe svojho malého syna, ktorému organizátori každoročne odovzdávajú výťažok z turnaja, a tým vlastne dávajú tomuto podujatiu aj charitatívny kontext. Viktor bol aj členom reprezentácie. Svoj prvý a bohužiaľ zároveň aj posledný zápas za reprezentáciu hral v Prahe v auguste 2010.

memorial viktora kincela

Aký bol vlastne Viktor hráč. Na akom poste hrával ?     

Martin Lauko (Nitra Knights)

Viktor bol multi-talent. Bol to atlét. Jemu bolo jedno, kde ste ho postavili, na aký post. Všetko zahral na výbornú. Okrem ťažkých linemanov. Mohol hrať linebackera, cornera, receivera, quarterbacka. Nestratil sa nikde.

Ako vznikla myšlienka zorganizovať turnaj ?

Martin Lauko (Nitra Knights)

Všetko sa to začalo v roku 2010. Prvý turnaj sa zbúchal narýchlo, za necelý mesiac. Nikto nečakal, že sa stane taká vec, aká sa stala. Prišli naň všetky kluby zo Slovenska, zdá sa mi. Teda všetky, ktoré vtedy hrali a boli schopné hrať a bojovať. Prvý ročník vtedy vyhrala Bratislava. Druhý rok bol v podst15068354_1157881337593308_3188861359696011470_oate taký istý, len s tým rozdielom, že to vyhrali Topolčany. Vtedy sa tomu dal v podstate aj oficiálny ráz a stanovilo sa, že sa turnaj bude hrať vždy na konci novembra. Tento rok je to už siedmy ročník. Aj keď sme si z počiatku mysleli, že to vydrží  dva, tri roky, stala sa z toho napokon tradícia. Kluby sa na to hľadajú v pohode, nie je tam žiadny problém. Máme tu stále kluby, ktoré nevynechali ani jeden ročník. Hrá sa systémom 7 na 7 (sedem hráčov proti siedmim).

Tento rok tu máme Trnavu Bulldogs,  Monstars,  Outcasts – hráči zložený z viacerých klubov, Brno SígrsMiskolc Renegades. Hrať bude aj Stará Partia (bývalí hráči), Nitra Knights.  Svoju účasť bohužiaľ na poslednú chvíľu zrušili Zvolen Patriots.

Viem, že tento turnaj je aj o Viktorovom synovi.

Áno samozrejme. Volá sa Samko. A každoročne sa výťažok z turnaja venuje jemu.  Výťažok zo vstupného,  z predaja, štartovné, sponzorské. Všetko ide do jedného balíka a po odrátaní nákladov ide zvyšok Samkovi. Stará Partia robí ešte zvlášť svoju zbierku a tá ide takisto jemu. Buď mu niečo kúpia, alebo to je finančná hotovosť.

Samko by tu mal byť tento rok celý deň a nakoniec by mal odovzdávať aj cenu pre víťaza. Tak je to aspoň naplánované.                                                                                               Vstupné je v podstate symbolické. Do 18 rokov zdarma, pre ostatných je vstupné jedno euro. Je to ozaj iba minimum za celodenný športový zážitok.

Aj keď sme si z počiatku mysleli, že to vydrží  dva, tri roky, stala sa z toho napokon tradícia.

A slovo na záver.

Táto sobota bude v znamení Amerického futbalu. Pozývame všetkých, ktorí majú radi tento šport. Všetkých, ktorí chcú zažiť to vzrušenie z tvrdej hry a všetkých, ktorí chcú povzbudiť svoj tím. Pozývame aj tých, ktorí o tomto športe nič nevedia a chcú sa priučiť novým veciam a zažiť niečo nové. Okrem toho podporíte aj dobrú vec a verím, že spolu s nami zažijete úžasný deň.

Turnaj sa uskutoční v Mestskej hale na Klokočine v Nitre. Začiatok je o 9.00 hod a predpokladaný koniec okolo 19.00. hod.

memorial viktora kincela

Víťazi posledného ročníka Nitra Knights.

 

ZDIEĽAŤ
Pre všetkých : Maroš :) Mladý duchom, so srdcom muzikanta, bloger a fanúšik Amerického futbalu. Moju mladosť som zanechal v knihách, Kristove roky v hudbe a stredný vek som naštartoval písaním. Medzi to som akosi úspešne vplietol manželku a dvoch krásnych synov. Asi 20 rokov sa pohybujem na ceste SZČO a prestal som sa pokúšať zbohatnúť. Bojujem s časom, sám so sebou a niekedy so všetkými - tak ako každý strelec. Môj smiech je nákazlivý a hnev strašný. Rád filozofujem a mám rád výzvy.