Tom Brady a jeho Patriots prekonali ďalší rekord, quarterback New Englandu predbehol legendu Miami Dolphins Dan Marino-a. Rekord Drewa Breesa bol prekonaný a Matt Stafford sa dostal k dôležitej méte – predstavíme Vám najzaujímavejšie štatistiky po poslednom kole základnej časti NFL.

Brady pred Marinom
Zdroj: nfl.com

1. Tom Brady pred Marinom + jeho ďalší rekord: 

Brady pred Marinom
Zdroj: nfl.com

Quarterback New England Patriots v poslednom zápase základnej časti zaznamenal 276 pasových yardov, prihral na 3 TD a duel ukončil bez interception. Skvelý výkon proti divíznemu rivalovi pomohol Bradymu preskočiť v historických tabuľkách pasových yardov Dan Marino-a (61 361 yadov) a so 61 582 yardami sa dostal na 4. priečku. Pred ním je už len trojica Peyton Manning, Brett Favre a Drew Brees. Paradoxom je, že Marinoa preskočil práve v zápase proti Miami Dolphins, teda oproti tímu, kde Marino strávil celú svoju kariéru. Už spomínané 3 TD a 0 interception znamenali, že sezónu ukončil bilanciou 28/2, čo je najlepší výkon v histórii tejto ligy. Najlepšou TD/interception bilanciou sa zatiaľ mohol pýšiť Nick Foles, ktorý vo farbách Philadelphia Eagles v sezóne 2013 zaznamenal 27 TD a 2 interception.

2. Sam Bradford prekonal Breesov rekord

Brady pred Marinom
Zdroj: twincities.com

Minnesota Vikings sa napriek skvelému štartu 5-0 do vyraďovacej časti nedostali, ale na výkony svojho quarterbacka sa sťažovať nemôžu. Bradforda do tímu priviedli po zranení Teddy Bridgewatera len týždeň pred začiatkom novej sezóny a nemal veľa času na to, aby sa aklimatizoval v novom pôsobisku. Niektorí fanúšikovia Vikings možno od Bradforda očakávali odvážnejšiu hru a to, že spolu s Adrianom Petersonom bude lídrom offense. Ale podobne ako Bridgewater, sa pred začiatkom sezóny zranil aj Peterson a zo základnej zostavy vypadlo niekoľko dôležitých hráčov. K lepším výkonom Bradfordovi nepomohli ani kolísavé výkony offenssive line, ktoré často nedokázali udržať súperových obrancov a Bradford mal v kapse málo času, a taktiež slabšie výkony wide receiverov. Práve preto často volil prihrávky na kratšie vzdialenosti. Z 552 prihrávok bolo až 395 úspešných, čo predstavuje 71,6 %,  čím prekonal doterajší rekord Drewa Breesa (71,2 %).

3. Je tu ale ďalšia štatistika, v čom je stále Brees najlepší

@drewbrees’ 5,000 yard seasons > Tom Brady, Peyton Manning, Dan Marino, Matthew Stafford combined 😳

Fotka uverejnená používateľom NFL (@nfl),

Rozohrávač New Orleans ukončil tento ročník s 5208 pasovými yardmi a po piaty krát prekonal 5000 yardovú hranicu. Len na porovnanie: túto hranicu pred Breesom prekonali len 4 hráči – no všetci iba raz! Mattovi Ryanovi na dosiahnutie 5000 yardovej sezóny chýbalo len 56 yardov. Napriek tomu s 4944 yardmi vytvoril nový franchise rekord a sezónu ukončil s bilanciou 38 TD a 7 interception a s 117,1 passer ratingom.

4. Matthew Safford: 30 000!

Brady pre Marinom
Zdroj: prideofdetroit.com

Matthew Stafford po šiesty krát za sebou získal viac ako 4000 yardov, pričom dlhšou sériou sa z aktívnych hráčov môže pochváliť len Drew Brees (11). V poslednom zápase zaznamenal 347 yardov, čím prekonal métu 30 000 yardov.

5. Nové nováčikovské rekordy

Brady pred Marinom
Zdroj: si.com

Carson Wentz mal vo svojej prvej sezóne medzi profesionálnymi až 379 úspešných prihrávok, čím prekonal doterajší rekord Sama Bradforda (354). Dak Prescott napriek prehre proti Wentzovej Philadelphia Eagles zaznamenal najviac víťazstiev medzi nováčikmi (až 13) – pred Prescottom sa to podarilo len jedinému quarterbackovi, ktorým bol Big Ben, teda Ben Roethlisberger.

6. Perfektnej sezóne zabránilo zranenie

Brady pred Marinom
Zdroj: si.com

Bezpochyby najlepším hráčom Arizony Cardinals bol v tejto sezóne running back David Johnson. Johnson sa v poslednom zápase v sezóne proti Los Angeles Rams zranil a zaznamenal „len“ 44 yardov (6 yardov po zemi a 38 vo vzduchu), čo mu zabránilo vo vytvorení nového rekordu. Johnson mal v predchádzajúcich 15 zápasoch vždy na konte 100 yardov, čím vyrovnal doterajšie maximum Barryho Sandersa z roku 1997.

7. Fitzgerald opäť čaroval

Brady pred Marinom
Zdroj: horseshoeheroes.com

Priaznivcov Cardinals nesklamali ani výkony veterána Larryho Fitzgeralda, ktorý bol so 107 zachytenými prihrávkami v sezóne druhýkrát počas svojej bohatej kariéry najlepší v tejto štatistike v celej lige. Fitz má v tomto momente na konte už 14 389 zachytených yardov, čo mu vystačí na 9. miesto v historických tabuľkách NFL. Ešte jedna 1000 yardová sezóna by ho avšak posunula už na 3. miesto, kde sa v súčasnosti nachádza Randy Moss (15 292 yardov).

8. Najlepším tight endom NFL je Antonio Gates 

Čo sa týka najviac získaných TD, najlepším tight endom v histórii tejto súťaže je Antonio Gates. 

Antonio Gates. Beast. 💪

Fotka uverejnená používateľom NFL (@nfl),

Skvelý TE San Diego Chargers zaznamenal už 111. TD počas kariéry, čím vyrovnal rekord Tonyho Gonzaleza (v celkovom poradí získaných TD je Gates na 6. mieste). Kým Gonzalez na to potreboval 270 zápasov, Gatesovi stačilo len 204.

9. Andy Reid v TOP 10

Brady pred Marinom

Nedeľňajšie víťazstvo Kansas City nad San Diegom bolo pre hlavného trénera Chiefs Andyho Reida už 173. v kariére (celková jeho bilancia v základnej časti je 173-114), čím sa dostal do TOP 10. V celkovom poradí preskočil Jeffa Fishera (173-165), ktorý pred dvoma týždňami opustil lavičku Los Angeles Rams.

10. Ďalší rekord Patriots

Podobne ako hviezdny Tom Brady aj New England Patriots láme rekordy. New England už šiestykrát získali prvé nasadenie po základnej časti, čo je najviac v histórii v NFL (odkedy do play-off postupuje až 12 tímov).

ZDIEĽAŤ
Futbal je veľmi podobný životu v tom, že učí, že práca, obetovanie, vytrvalosť, konkurencia, nezištnosť a rešpekt k autorite je cenou, ktorú každý z nás musí zaplatiť na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa, ktorý za to stojí. - Vince Lombardi