51. edícia Super Bowlu nemohla priniesť lepší futbal a dramatickejšie vyvrcholenie. Už pred úvodným výkopom sa vedelo, že Super Bowl LI sa zapíše do dejín. Zápas, ktorý proti sebe odohrali New England PatriotsAtlanta Falcons napísal úžasný a neskutočný príbeh. Súboj najlepších definitívne rozhodol o tom, kto bude v nadchádzajúcej sezóne obhajovať titul šampióna. Budú to hráči Patriots, ktorí dnes ráno porazili Falcons 34:28.

Rekordný zvrat

Super Bowl LI sa zapíše do dejín ako finálový zápas, v ktorom jeden tím dokázal zmazať rekordný náskok svojho súpera. Atlanta v prvom polčase dokázala skórovať 21 bodov. Najväčší rozdiel vo výsledku bol ale v polovici tretej štvrtiny, keď zverenci trénera Dana Quinna viedli už o 25 bodov (28:3). V tomto okamihu asi nikto na štadióne NRG Stadium v Houstone neveril, že by sme mohli byť svedkami dramatického záveru. Matt Ryan a ofenzíva Falcons mali jasne navrch.

Super Bowl LI sa zapíše do dejín
Zdroj: skysports.com

Bill Belichick a jeho tím však nikdy netreba podceňovať. Patriots síce do tohto okamihu nehrali vôbec dobre, ich behová hra neprinášala úspechy a wide receiveri robili jeden drop za druhým, no v závere tretej  štvrtiny sa im podaril skórovať prvý touchdown v zápase, ktorý znamenal začiatok zvratu (a to ešte Gostkowski netrafil extra bod). New England v poslednej štvrtine skóroval ďalších 19 bodov, v predĺžení pridali touchdown a vytvorili tak nový rekordný zvrat v histórii Super Bowlov.

Prvé predĺženie v histórii

Super Bowl LI sa zapíše do dejín ako prvý finálový zápas, ktorý muselo rozhodnúť predĺženie. Predchádzajúcich 50 edícií spoznalo svojho víťaza v základnej hracej dobe, síce už párkrát k predĺženiu dôjsť mohlo. Naposledy k tomu mali najbližšie San Francisco 49ersBaltimore Ravens (31:34). Celkovo práve skončená sezóna priniesla veľké množstvo zápasov, ktoré sa buď skončili po predĺžení alebo dokonca remízou (2).

Brady rekordér

Najúspešnejším hráčom v histórii NFL je Charles Haley. Legendárny linebacker a defenzívny end, ktorý obliekal dresy San Francisca a Dallasu Cowboys počas svojej bohatej kariéry získal trofej Vince-a Lombardiho päťkrát, čo sa do dnešného rána nepodarilo nikomu ďalšiemu. Tom Brady však jeho rekord vyrovnal. Za 17 rokov, ktoré Brady strávil ako quarterback New Englandu Patriots sa prebojoval do Super Bowlu sedemkrát a päťkrát odchádzal ako víťaz – štyrikrát ako najužitočnejší hráč finále.

Zdroj: bostonglobe.com

Super Bowl LI sa zapíše do dejín, pretože 39-ročný rozohrávač Patriots sa dnešným víťazstvom stal vôbec najúspešnejším quarterbackom v histórii NFL. Ešte nikdy sa žiadnemu rozohrávačovi nepodarilo získať päť prsteňov, a už vôbec nie v jednom tíme. Zároveň je Brady jediným aktívnym hráčom, ktorý získal Lombardi Trophy viac ako trikrát.

Belichick najúspešnejší

Veľa sa posledné dva týždne hovorilo a písalo o quarterbackovi Pats, ale ich hlavný tréner sa mohol taktiež zapísať do dejín. Do dnešného dňa bol Neal Dahlen so ziskom siedmych víťazných prsteňov vôbec tým najúspešnejším človekom, ktorý sa pohyboval v NFL. Dahlen ako člen San Francisca, kde pôsobil okrem iného v trénerskom tíme zvíťazil v Super Bowle päťkrát. K tomu pridal ďalšie dva víťazstvá ako generálny manažér Denveru Broncos.

Zdroj: yardbarker.com

Super Bowl LI sa zapíše do dejín pretože bol vyrovnaný aj Dahlenov rekord. Bill Belichick ku dvom titulom, ktoré získal ako defenzívny koordinátor New Yorku Giants pridal ďalších päť víťazstiev ako hlavný tréner New Englandu. Skúsený tréner, ktorého mnohí považujú za najlepšieho trénera na svete sa zároveň stal jediným hlavným trénerom, ktorý dokázal svoj tím doviesť k piatim víťazstvám v Super Bowle.

Falcons titul nezískali

Atlanta Falcons dokráčala do veľkého finále druhýkrát vo svojej histórii. V prvom prípade nestačili na Denver Broncos (1999), ktorého dres v tej dobe obliekal John Elway, jedna z najväčších legiend Denveru a súčasný generálny manažér tímu. Chris Chandler, vtedajší quarterback Falcons nedokázal tím priviesť k titulu, pričom v základnej časti mala Atlanta bilanciu 14-2.

Zdroj: atlantasportsfan.com

Dnes ráno to po prvom polčase vyzeralo, že Super Bowl LI sa zapíše do dejín tým, že Falcons sa dočkajú svojho prvého vavrínu. Matt Ryan a ofenzíva Atlanty vyzerali výborne, defenzíva zase ničila ofenzívu Patriots. Futbal však už niekoľkokrát ukázal, že ani náskok 25 bodov ešte nemusí na víťazstvo stačiť. Ako povedal legendárny Mike Webster: „Musíme zápas dotiahnuť do konca, kto vytrvá, vyhrá.“ Bohužiaľ pre fanúšikov Falcons dnešné ráno potvrdilo jeho slová.